Головна | Реєстрація | Вхід | RSS Середа, 04.12.2024, 19:00

Новоселівський

    НВК

 
 
                                                                                 
                               
           
                                                                 
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 655
Статистика
Погода в Украине

Історія школи

З ІСТОРІЇ ЗАСНУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ НОВОСЕЛІВСЬКОГО НВК
 
 
 
      Історія Новоселівської ЗОШ І-ІІІ ступенів тісно пов’язана з історією сіл, які сьогодні знаходяться на території Новоселівської сільської ради.
      За переказами,дата виникнення села Новоселівки - 1861 рік. Це підтверджують і старі хрести, що збереглися на кладовищі за селом. Старожили пам'ятають, що на хаті одного з жителів цього села була саме ця дата - 1861 рік.
      Саме в цей час, після скасування кріпосного права, в південні краї їхали німці-колоністи, які, оселившись в Кучурганській долині, село своє назвали Кляйнендорф, що в перекладі означало – Маленьке Селище. Німці побудували добротні хати з каміння з червоними черепичними дахами, що збереглися до сьогоднішніх днів. Мали свою початкову школу з німецькою мовою викладання, лютеранську церкву, два магазини.
      Сьогодні старожили згадують, що саме ця школа і була першою на території сучасних сіл. Після революції десь приблизно в 1927 році в приміщенні лютеранської церкви було відкрито Кляйнендорфську семирічну школу.
      Сьогодні важко з достовірністю відтворити події тих часів, проте зібрані матеріали засвідчують, що на час відкриття Кляйнендорфської семирічної школи в селі вже проживали не лише німці, а й переселенці з інших місць, яких заселяли в полишені німцями хати. Саме їхні діти разом із дітьми з німецьких родин та дітьми з навколишніх сіль відвідували Кляйнендорфську семирічну школу. Першим директором школи був Стоянов Микола Григорович. Також на той час у Кляйнендорфській семирічній школі працювали Кумайгородський І.Г. (викладав українську мову), Висоцький М (художній керівник). Добре пам’ятають старожили і Міну Францівну (на жаль, прізвище цієї жінки не збереглося в людській пам’яті) - німку, яка потім ще довго працювала і в Никоричанській семирічній школі. Сьогодні в приміщенні, де працювала свого часу Кляйнендорська семирічна школа, розташувався сільський клуб, за переказами це і є приміщення лютеранської церкви. Правда є ще одна версія, ніби - то школа розташовувалася в приміщеннях сучасного магазину – бару а лютеранська церква ще довгий час залишалася діючою. Проте достовірних даних немає.
   
Приміщення Никоричанської семирічної школи
 
     Село Гірське, розташоване поруч з Новоселівкою, було засноване паном Горським як хутір ще задовго до скасування кріпосного права. Воно ніколи не мало своєї школи. Після 1905 року, коли помер старий пан Горський, його син продав землі, що оточували Горське, німцям-колоністам. Діти з села Горське теж були учнями Кляйнендорфської семирічної школи. У другій половині 30 років Кляйнендорфську семирічну школу було закрито. Що саме стало причиною такого рішення, ніхто не пам’ятає. Але приблизно в 1928 році (за іншими даними в другій половині 30 – х років) було відкрито Никоричанську семирічну школу в колишньому панському маєтку села Никорицево, заснованого поміщиком Никорицеєм в 1889 році на правому березі річки Кучурган. Старі люди згадують, що після революції в маєтку жили молоді люди, які тільки одружилися і не мали де жити. Потім будували свої хати і залишали панське обійстя. На їх місце заселялися інші молоді сім’ї, а пізніше відкрилася семирічна школа, в яку пішли діти цього та навколишніх сіл.
       Пізніше Никоричанську семирічну школу було перейменовано у восьмирічну, де навчалися учні вже з усіх сіл, розташованих на території Новоселівської сільської ради. Вчителька, Раїса Іларіонівна Романенко прийшла в 1949 році в Никоричанську семирічку після закінчення Одеського учительського інституту. Викладала математику та фізику. Діти воєнної пори були переростками, але в пам'яті її вони були дуже хороші діти. Всі старанно вчились, і слабких знань в школі не було. 27 років Раїса Іларіонівна була класним керівником, але свій перший сьомий запам'ятала на все життя. З того першого сьомого класу дев'ять випускників відразу вступили до Бендерського бухгалтерського технікуму. Вищу освіту здобув Микола Андрійович Грузін. Працює в м. Кишиневі, підполковник міліції. Але, на жаль, ні один випускник на даний час не проживає в Новоселівці.
 
Першим випуск Ннкоричанської семирічки (зліва направо у першому ряду): Кащук Іван, Стоянов Микола Григорович, Ромаиенко Андрій Архипович, Романенко Раїса Іларіоківна, Чоботар Пелагея Несторівна, Команов Георгій Олександрович
 
      Село Кардамичеве , засноване приблизно в 1850 році паном Сергієм Кардамичем і розташоване в урочищі річки Кучурган на правому березі, мало свою початкову школу, яка спочатку розташовувалася в невеликому будинку (одному з приміщень колишньої економії), а пізніше була перенесена до панського будинку. Точної дати відкриття цієї школи ніхто не пам’ятає, але до війни діти тут уже навчалися.
    От і все, що зібрано з розповідей старожилів про витоки Новоселівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Більш конкретні і точні матеріали розповідають уже про повоєнні роки. Про ті часи пам’ятає багато сучасних жителів сіл, існують фотодокументи. Сьогодні жителі сіл розповідають, що уже в 1944 році почали працювати початкова школа в селі Новоселівка (1, 2 класи), Кардамичівська початкова школа, та було відкрито початкову школу в звичайній хаті в селі Трудомирівка. Пізніше (восени 1945 року) відновила свою роботу і Никоричанська семирічна школа. Невдовзі Новоселівську початкову школу було закрито. У 1948 році на території Новоселівської сільської ради працювали дві початкові школи та Никоричанська семирічна. Початкова школа в селі Кардамичеве працювала до1976 року. 
 
Приміщення Кардамичівської початкової школи (фото 1973 року)
 
      З 1951 року і до закриття завідувачкою Кардамичівської школи працювала Славінська Келя Гаврилівна. Трудомирівську початкову школу було закрито у 1979 році «через відсутність учнів». Багато років пропрацював у Трудомирівській школі Козельчук Павло Григорович, а після закриття ще до 1988 працював у Новоселівській восьмирічній школі.
 Козельчук Павло Михайлович зі своїми вихованцями. Трудомирівська початкова школа, 1963 рік
 
      І довго ще панський маєток служив дітям, але роки далися взнаки: після землетрусу в 1986 році приміщення стало аварійним, і школу перевели в село Новоселівку - в  приміщення контори колгоспу.
       В 1987 Никоричанську школу було перейменовано на Новоселівську восьмирічну школу, а приміщення панського маєтку, де так довго лунали дитячі голоси, бул розібрано. З 1990 року Новоселівській школі надано статус загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. З того ж 1990 року школа працює в типовому приміщенні, побудованому на території села Новоселівка в дуже мальовничому місці, на лівому березі річки Кучурган. 2003 рік. В 2009 році при школі був відкритий дитячий садок "Квіточка", і саме з цього часу вона носить назву Новоселівський НВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. - дитячий садок".
      Щороку до шкільного парку прилітають лелеки, радуючи гомінку дитячу юрбу та символізуючи вічність пам’яті.
      

      
 
©Aleksandr Kustol
Форма входу
Пошук
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Архів записів

Graffiti Decorations(R) Studio (TM) Site Promoter


Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz